Forum Cena wiśni 2022

نشر بتاريخ :

W tym przypadku ceny są znacznie wyższe niż w skupie. Wysokie koszty produkcji, ale i ceny owoców. Ten sezon dla sadowników nie jest taki zły – oceniają eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa – podaje Agrobiznes 29 czerwca 2022 roku. Czerwiec zamyka się wynikiem równym 6 złotym za kilogram owoców odszypułkowanych. Średnia dla tych z szypułką jest bliska 4 złotym.

Wiśnie 2022 : Ceny skupu wzrosną w końcówce zbiorów?

Mianowicie tam sprzedaż zaczyna się od 9,0 zł/kg. Kampanię wiśniową 2023 czas powoli zamykać. Większość bowiem przetwórców zakończyła skup owoców na mrożenie.

W pierwszym tygodniu lipca pojawiła się informacja o cenie wiśni na skupie w powiecie Grójeckim.

Wiśnia typowo przemysłowa (PW) niezmiennie kosztuje 1 zł/kg, zaś wiśnia na mrożenie – 2,3 zł/kg. Także cena wiśni na rynkach hurtowych nie spada poniżej opłacalnej, czyli Dow Jones Industrial Average konsoliduje w strukturze gospodarstwa 3,5 zł (taką najniższą notujemy na Broniszach). Przy czym w większości wypadków maksymalna nie przekracza tam 8,0 zł/kg. Wyjątek stanowi cena wiśni na WGRO w Poznaniu.

Po ile wiśnie w 29. tygodniu roku?

Wiśnie w około 82% składają się z wody, a reszta jej zawartości to wiele witamin i minerałów, które wspomagają pracę i rozwój organizmu. Przede wszystkim wspomagają pracę serca i układu krwionośnego, a zawarty w wiśniach potas usuwa z organizmu nadmiar soli. Blokuje również wchłanianie ‘złego’ cholesterolu oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Wiśnie znalazły zastosowanie w różnego rodzaju przetworach domowych w postaci soków, dżemów, galaretek czy nalewek. Dzięki nowoczesnej platformie Agro-Market24 możesz z łatwością kupić lub sprzedać wiśnie. Dodatkowo po rejestracji otrzymasz możliwość korzystania z darmowego komunikatora, który zapewni Ci szybki i skuteczny kontakt z kontrahentami.

  1. Sadownicy uprawiający wiśnie są zgodni, że przy obecnych kosztach produkcji oferowane ceny skupu wiśni do przetwórstwa powinny być znacząco wyższe.
  2. Ceny są mocno zróżnicowane – od 15 do nawet 30 zł za łubiankę.
  3. Cóż z tego, że w porównaniach rok do roku obecny wizualnie wygląda lepiej.
  4. Ceny eksportowe czereśni są zdecydowanie niższe od cen importowych tych owoców.
  5. Prezesi myśleli że rolnik sprzeda za każdą cenę…

Huelva: Niespodziewane ceny truskawek w końcówce sezonu

U nas na skupie powiat Świdnik 2.2 netto skrzynka. Nie pryskać wiśni na opadanie i nie najmować ludzi do rwania. Przy tych cenach to co każdy sam z rodziną urwie to weźmiecie tyle samo a zakłady niech się wypchają. U mnie w tym roku bardzo słabo wiśnie. Przymrozki i opad czerwcowy zrobiły swoje. W gminie Jasieniec na Mazowszu za wiśnie 18+, bez ogonka w skrzynce „Węgierce” a’10kg-11,60 brutto otrzymać można 2 zł/kg.

Czy ostatnie dni przyniosły zmiany cen wiśni na skupach ? Sprawdźcie jakie ceny oferują skupy za wiśnie.

Na dzień dobry Spółka Döhler z siedzibą w Kozietułach Nowych podała minimalną gwarantowaną cenę skupu wiśni. Dla wyniku ekonomicznego większości gospodarstw kluczowe będą ceny w okresie zbiorów Łutówki. Niektórzy sadownicy podjęli się już zbioru owoców tej odmiany, jednak większość rozpocznie je w przyszłym tygodniu. W porównaniu do ubiegłego roku znacząco podrożały paliwa. W trakcie zbiorów wiśni w 2021 olej napędowy kosztował średnio 5,40 zł za litr.

Taka aura utrudniała zapylanie kwiatów, a w kolejnych tygodniach osłabiła zawiązki, które masowo opadały. W efekcie Najnowsza cena i analiza Ethereum (ETH do USD) dzisiaj już wiemy, że podaż owoców będzie mniejsza. Tegoroczna kampania skupowa owoców wiśni jest ta finiszu.

Kiedyś może być nawet po 50 gr z otrząsarki, kilka razy taniej. Z kolei na lokalnych targowiskach cena wiśni to 10 zł/kg. Jak mówią plantatorzy ceny na początku sezonu nie są zadawalające. Zdecydowanie wyższe stawki są na rynkach hurtowych. Przed rokiem było znacznie taniej – ceny zaczynały się od 2,7 zł/kg i nie przekraczały 4 zł/kg.

Jeszcze co prawda gdzieniegdzie trwa pozyskiwanie surowca i to nie tylko na tłoczenie. Do zbioru mechanicznego potrzebujemy oprócz operatora na ciągniku, jeszcze co najmniej 3 pracowników. Jak doskonale wiedzą sadownicy, wzrosły także koszty pracy. Podsumowując, mechaniczny zbiór wiśni będzie w tym roku droższy. Jak tłumaczą właściciele otrząsarek, wszystko zależy od sadu. Przy dużym plonowaniu cena usługi będzie niższa i odwrotnie.

Wiśnie ręcznie zbierane do drylowania osiągały 1,80 do 2,00 zł/kg. Jednak w niektórych zakładach można je było sprzedać po 2,70 zł/kg lub więcej. Jednakże przy obecnych kosztach produkcji owoców, które szacuje się na około 2,0 zł/kg cena w skupach powinna być wyraźnie wyższa. W ubiegłym roku zbiór mechaniczny wiśni kosztował średnio 40 gr/kg.

Wskazuje, że o cenach wiśni w dużej mierze decydować będzie krajowa podaż. Brak istotnych strat przymrozkowych nie sugeruje istotnych obniżek plonów. Choć zagrożeniem dla zbiorów może być ryzyko suszy oraz wzrost kosztów. Sygnały z rynków zagranicznych oraz poziom cen wiśni mrożonych wskazują na możliwość podwyżek w tym sezonie, mimo osłabionego popytu na rynkach wschodnich.

Kolejny rok z rzędu ceny skupu wiśni nie są dla sadowników satysfakcjonujące. Na dzień 21 lipca 2022, wiśnie w skrzynkach na mrożenie skupowano po 2-2,2 zł za kg, natomiast wiśnie PW –  po 1 zł za kg. Zbiory wiśni w wyniku korzystnych warunków atmosferycznych przekraczały poziom z roku poprzedniego, a zbiory czereśni były rekordowo wysokie. W wyniku bardzo wysokich zbiorów obniżyły się ceny skupu czereśni. Wzrost zapotrzebowania na zagranicznych rynkach zbytu na mrożonki i soki zagęszczone spowodował natomiast wzrost cen skupu kierowanych do przetwórstwa wiśni.

Sadownicy uprawiający wiśnie są zgodni, że przy obecnych kosztach produkcji oferowane ceny skupu wiśni do przetwórstwa powinny być znacząco wyższe. Obecne absolutnie nie zapewniają nawet minimalnej rentowności tej produkcji. W latach 2013–2022 wskaźnik zmienności cen skupu wiśni kierowanych do produkcji mrożonek wyniósł 66%, a do produkcji soków zagęszczonych 71%. Mniejsza jest wahliwość cen skupu wiśni kierowanych do spożycia bezpośredniego. W latach 2013–2022 mniejsza niż wiśni była zmienność cen skupu kierowanych do przetwórstwa pozostałych owoców miękkich. Zmienność cen skupu porzeczek czarnych wyniosła 57%, malin 52%, aronii 44%, agrestu 34%, porzeczek czerwonych 29%, a truskawek 21%.

Jednakże nie ma informacji, jaka może być cena tych wiśni. A to nie sprzyja relacjom biznesowym. Wraz z niewielkim popytem spadła oczywiście cena, jednak do wartości porównywalnych na koniec kampanii 2022 r. A przecież koszty produkcji i zbioru oraz obrotu są niewspółmierne do ubiegłorocznych. Cena wiśni 2023 niewiele odbiega od ubiegłorocznej.

Skupowane są jeszcze wiśnie na przecier i na tłoczenie. Poniższa analiza dwóch minionych sezonów pozwoli świadomie wejść w nową kampanię zbiorów i skupu wiśni w Polsce. Witaj na podstronie portalu fresh-market.pl, gdzie znajdziesz najświeższe informacje dotyczące hurtowych cen wiśni, produkcji i handlu w Polsce i Europie. Lubelskie spadek 1 na 2.20 zł a co do 2 coraz głośniej mówi się że zakłady przymierzają się dać 1 zł. Czy to zbiór ręczny czy mechaniczny przy takich cenach większość pochłonął koszta zbioru.

Bieżących ofert w skupie odnośnie do wiśni jest dużo. Być może właśnie dlatego, że podaż owoców jest niewielka. Co prawda w swoich wstępnych szacunkach GUS obliczył, że zbierzemy w Polsce około 168 tys. Ton wiśni, ale sadownicy uważają, że to notowania dużo na wyrost. Konkurencja węgierskich owoców chyba raczej nie grozi polskim producentom.

Przy czym weźmy pod uwagę znacznie wyższe koszty produkcji. Sprawdzamy, po ile można kupić pierwsze wiśnie w tym sezonie. Natomiast na rynkach hurtowych cena wiśni wynosi obecnie 4-6 zł za kg. Jest to o 1-2 zł więcej niż przed rokiem. Wielu sadowników stwierdza więc, że w obecnych warunkach nie ma mowy o opłacalności produkcji owoców tego gatunku. Jak co roku, wielu deklaruje, że całkiem zrezygnuje z produkcji wiśni lub ograniczy jej areał.

Dostępne natomiast jeszcze na rynkach hurtowych wiśnie drożeją w porównaniu z cenami zeszłotygodniowymi. To wyraźny sygnał, że kończy się podaż owoców. Tygodniu roku minimalna cena wiśni w hurcie wynosi 2,0 zł/kg.

Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy. Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia (28.07.) płacono za wiśnie na mrożenie 2,8 zł/kg. Owoce deserowe (z ogonkiem) kosztowały w polskim hurcie 2,0–4,0 zł/kg. Sezon w handlu hurtowym na większą skalę kończył się w pierwszej połowie września z cenami 3,0–3,50 zł/kg.

Według nich nie ma mowy o euforii czy nawet radości. Wzrost kilkakrotny kosztów produkcji, także zbioru i transportu spowodował, że o opłacalności produkcji trudno mówić. Przy zbiorach tych owoców w 2019 r. Ton, cena wiśni była wyjątkowo wysoka, biorąc pod uwagę, że we wcześniejszych latach owoce zostawały na drzewie, lub były tylko oferowane do samozbiorów. Dla wiśni na mrożenie sezon startował ze średnią ceną 2,00 zł/kg, a maksymalna średnia wyniosła 3,35 zł/kg. Za wiśnie na tłoczenie skupy płaciły średnio 1,65 zł/kg.

Tegoroczna kampania skupu wiśni przyspiesza, chociaż szczyt tak naprawdę przed nami, gdy na rynek trafi Łutówka — główna odmiana przemysłowa. Ale czy jej ilość będzie wystarczająca? CVS Health Może nie warto kłaść wszystkiego na szali w oczekiwaniu na owoce tej odmiany i kapować teraz. Ostatnie notowania cen za owoce do mrożenia podano w ubiegłym tygodniu i na tym finisz.

نشر بتاريخ :

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *