Skarb Państwa nabył akcje ElectroMobility Poland za 250 mln zł

نشر بتاريخ :

Jak donosi Rzeczpospolita kilka dni temu Shandong Shida Shenghua Chemical Group, która miała wybudować w Polskę fabrykę komponentów do baterii dla samochodów elektrycznych, wycofała się z inwestycji. Powodem decyzji ma być epidemia koronawirusa oraz przeszkody prawne w uruchomieniu zakładów. Obecnie samochody elektryczne są jedną z nielicznych opcji, ale trwa wyścig o rozwój innych technologii, w tym przede wszystkim wodorowych. O odchodzeniu od pojazdów spalinowych świadczy również fakt, że praktycznie wszystkie liczące się globalne firmy motoryzacyjne rozpoczęły produkcję lub badania nad pojazdami zasilanymi zieloną energią. Daimler, Volkswagen, General Motors, Ford, Seat czy Toyota. W strategii Daimlera zapisano, że samochody elektryczne i hybrydowe będą stanowiły 50% sprzedaży już w 2025 roku, a firma wybuduje w tym celu m.in., osiem własnych fabryk baterii.

Dlaczego potrzebujemy samochodów elektrycznych?

Z kolei Volkswagen chce, aby dzięki jego nowej fabryce akumulatorów w Hiszpanii, kraj ten stał się „europejskim hubem innowacji”. Etap przygotowawczy, który obejmuje umowa inwestycyjna zaplanowany jest na 8 miesięcy. Wysokość przeznaczonych na ten etap środków oddaje zakres i skalę wyzwań jakie przed nami stają oraz dynamikę prac, które muszą zostać wykonane w najbliższym czasie. Zakup akcji spółki EMP zostanie w całości pokryty wkładem pieniężnym ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji na mocy umowy podpisanej 29 lipca 2021 r.

Upada słynna huta w Częstochowie. Tysiąc pracowników może stracić pracę

Seryjna produkcja pierwszych dwóch modeli Izery ma rozpocząć się w 2024 roku w fabryce zlokalizowanej w Jaworznie, której początek budowy zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku[18]. Pojazdy mają być oferowane w sprzedaży online lub w ramach programów ratalnych, co ma zniwelować różnice w cenie pojazdów Izery na niekorzyść pojazdów spalinowych[19]. Roczna produkcja Izery ma nie przekraczać 100 tysięcy Stop loss i weź zysk używany do handlu złotem sztuk rocznie, a środki wygospodarowane na wdrożenie do seryjnej produkcji modeli T100 i Z100 to ok. 5 miliardów złotych[20]. Po raz pierwszy zakończenie budowy pierwszego prototypu samochodu elektrycznego ogłoszono w maju 2018 roku, kiedy to nowy prezes spółki, Piotr Zaremba, wskazał 2019 rok[8]. Zaremba poinformował, że do końca 2020 roku na prace projektowe spółka wydała ponad 53 mln zł.

Izera sprzeda się, bo będzie lepsza i tańsza od konkurencji?

Sytuację stara się poprawić rząd — właśnie rusza rządowy program dopłat dla samochodów elektrycznych, obsługiwany przez NFOŚiGW pod tytułem „Mój elektryk”. Więcej informacji o programie na stronach NFOŚiGW tutaj. Jak zaznaczył, decyzja o wyborze strategicznego partnera technologicznego, ze względu na wpływ niemal na każdy aspekt projektu, była wieloetapowym procesem. – Negocjacje obejmowały pakiet umów, który definiował szeroki zakres współpracy w długim horyzoncie czasowym – dodał. Jak zaznaczyła spółka EMP, opracowana przez Geely Holding technologia SEA jest specjalnie zaprojektowaną architekturą dedykowaną dla pojazdów elektrycznych. Umożliwia ona budowę zarówno małych pojazdów osobowych, jak i pojazdów dostawczych.

Sukcesy, inwestycje, pivoty i porażki. Polski rynek startupów w jednym e-mailu

Efekty 5 lat pracy nie są imponujące – widać wyraźnie, że Polacy stąpają po obcym dla siebie terytorium. Mamy więc profesjonalnie zaprojektowaną bryłę nadwozia i wnętrze samochodu, a także jeżdżącą makietę. Nie należy jednak jeżdżącej makiety mylić z jeżdżącym prototypem – o tym wciąż nie ma mowy. – polskie przedsiębiorstwo skoncentrowane na rozwoju elektromobilności i samochodów elektrycznych założone w 2016 roku z inicjatywy spółek branży energetycznej z udziałem Skarbu Państwa. W lutym ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałecz mówiła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl, że Izera “jako taka” w KPO nie jest zapisana.

Wchodzą nowe, bardzo restrykcyjne regulacje emisji CAFE. Małym autom miejskim grozi wyginięcie – mówi Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe. Supersportowy Rimac Nevera miał być sukcesem rynkowym i nowym rozdaniem wśród samochodów sportowych z wyższej półki. Elektryk o mocy 1914 KM kosztuje dwa miliony Automatyczne Forex Obrotu Oprogramowania: Czy To Możliwe euro, ma znakomite osiągi i dobry wygląd, ale brakuje na niego chętnych. Mate Rimac, właściciel firmy wyciąga wnioski ze swojej porażki. Należąca do najdroższych autostrad w Polsce koncesyjna A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem coraz bardziej drenuje kieszenie korzystających z trasy kierowców.

Państwo zapłaci za narodowe auto na prąd. Na początek ćwierć miliarda złotych

Na mocy umowy inwestycyjnej Skarb Państwa obejmie w niej nowe udziały i stanie się większościowym udziałowcem. Pieniądze na sfinansowanie tej transakcji będą pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji. Polska jest obecnie największym w Europie rynkiem wewnętrznym bez rodzimej marki samochodowej, jednak z dynamicznym i stale rosnącym wskaźnikiem sprzedaży, a liczne badania pokazują, że kierowcy są zainteresowani odrodzeniem polskiej motoryzacji. Realizowany przez ElectroMobility Poland  projekt stworzenia polskiej marki samochodu elektrycznego Izera to szansa na wykorzystanie potencjału i rozwój polskiej motoryzacji.

  1. Samochodów rocznie, przy rozbudowie głównych wydziałów produkcyjnych spawalni i montażu oraz instalacji dodatkowych linii w lakierni i budowie nowego wydziału tłoczni – do łącznej powierzchni ok. 225 tys.
  2. I jest prowadzony zgodnie ze wszystkimi standardami obowiązującymi w przemyśle motoryzacyjnym.
  3. Za kilka lat – bardziej za pięć niż za trzy lata – konkurencyjnych modeli samochodów elektrycznych będzie jeszcze więcej i będą one jeszcze bardziej nowoczesne.
  4. – Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh – zaznaczył Gawin.
  5. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji leży teraz w gestii Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Jak wskazał prezes Zaremba, etap przygotowawczy, który obejmuje umowa inwestycyjna zaplanowany jest na osiem miesięcy. – Wysokość przeznaczonych na ten etap środków oddaje zakres i skalę wyzwań, jakie przed nami stają oraz dynamikę prac, które muszą zostać wykonane w najbliższym czasie – wskazał prezes. Uruchomienia produkcji Cyprian Gronkiewicz, we współpracy z firmą Prochem powstał zarys projektu budowlanego fabryki, trwa przygotowanie projektu zagospodarowania przestrzennego. Polscy kierowcy niechętnie sięgają po pojazdy elektryczne, przeszkodą jest z pewnością cena, ale również wciąż niższy od spalinowego odpowiednika zasięg tych pojazdów.

Zaremba zaznaczył, że był to długotrwały proces, w czasie którego “przeanalizowano 26 platform”. Wskazał także, że obecnie 40 modeli Geely już jeździ po drogach. Jak podkreślił budowa fabryki jest tylko po polskiej stronie, i to EMP będzie decydować o wyborze partnerów w sferze zaprojektowania i wybudowania fabryki. Chińska Richard Dennis jest słynny finaner handlu “na podłodze” grupa motoryzacyjna Geely udostępni ElectroMobility Poland dedykowaną dla aut elektrycznych platformę, na której zostanie zbudowana Izera. EMP docelowo planuje budowę trzech elektrycznych modeli – pierwszym będzie SUV. Polska spółka jest pierwszą firmą spoza grupy Geely, która będzie korzystać z tej technologii.

W zgodnej opinii ekspertów w najbliższych latach transport elektryczny zrewolucjonizuje także polski rynek samochodowy. Zmiany, które dokonują się obecnie w świecie motoryzacji, odchodzenie od silnika spalinowego i zastępowanie go silnikiem elektrycznym – to prawdziwa rewolucja. To także szansa dla nowych, wchodzących na rynek firm takich jak ElectroMobility Poland. Spółka tworzy prototypy pierwszych samochodów elektrycznych i buduje nową polską markę motoryzacyjną. O elektromobilności – w kontekście rynkowym i gospodarczym – mówi się najczęściej jako o wyzwaniu. Ale w praktyce to wielka, wręcz historyczna, szansa na rozwój polskiej gospodarki, a także wzrost jej innowacyjności i w rezultacie konkurencyjności – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA i prezydent AVERE.

نشر بتاريخ :

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *